Warning: Declaration of flgalleryPlugin::init() should be compatible with flgalleryBaseClass::init($a = NULL) in /unitswww1/unitswww14/ima/14dim-veroias/14dimver/public_html/wp-content/plugins/global-flash-galleries/inc/plugin.class.php on line 64

Warning: Declaration of flgalleryFunctions::init() should be compatible with flgalleryBaseClass::init($a = NULL) in /unitswww1/unitswww14/ima/14dim-veroias/14dimver/public_html/wp-content/plugins/global-flash-galleries/inc/functions.class.php on line 8

Warning: Declaration of flgallerySite::init() should be compatible with flgalleryBaseClass::init($a = NULL) in /unitswww1/unitswww14/ima/14dim-veroias/14dimver/public_html/wp-content/plugins/global-flash-galleries/inc/site.class.php on line 11

Warning: Declaration of flgalleryGallery::init($a) should be compatible with flgalleryBaseClass::init($a = NULL) in /unitswww1/unitswww14/ima/14dim-veroias/14dimver/public_html/wp-content/plugins/global-flash-galleries/inc/gallery.class.php on line 23

Warning: Declaration of flgalleryImage::init($a) should be compatible with flgalleryBaseClass::init($a = NULL) in /unitswww1/unitswww14/ima/14dim-veroias/14dimver/public_html/wp-content/plugins/global-flash-galleries/inc/image.class.php on line 21

Warning: Creating default object from empty value in /unitswww1/unitswww14/ima/14dim-veroias/14dimver/public_html/wp-content/plugins/global-flash-galleries/inc/globals.php on line 6
Γιορτή Γαλλοφωνίας ? απονομή βραβείου στο τμήμα Γαλλικών της Στ? τάξης του 3ο και 14ο Δημοτικών Σχολείων Βέροιας « 14ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Who's Online

1 visitors online now
0 guests, 1 bots, 0 members

Στις 20 Μαρτίου στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θες/κης πραγματοποιήθηκε η απονομή των βραβείων για το διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας στο οποίο έλαβε μέρος η Στ? τάξη των Γαλλικών των σχολείων μας.

Οι μαθητές μας ήταν εκεί για να πάρουν προσωπικά τα δώρα τους και να συμμετέχουν στα εργαστήρια γλώσσας που οργάνωσε το Γαλλικό Ινστιτούτο για τους νικητές.  Έπειτα, παρακολούθησαν την απονομή στην κατάμεστη αίθουσα από μαθητές και εκπαιδευτικούς από όλες τις γωνιές της Μακεδονίας, Θράκης, Ηπείρου και Θεσσαλίας.

Η τάξη των Γαλλικών μας, με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κ. Σοφίας Αργυροπούλου, συμμετείχε στον ετήσιο Διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας που είχε φέτος ως θέμα για τα Δημοτικά : «Ιστορίες»

Οι μαθητές μας έπρεπε  να επιλέξουν ένα παραμύθι και να μελετήσουν την ιστορία του στην τάξη. Έπειτα, επέλεξαν έναν  ήρωα και φαντάστηκαν καισχεδίασαν το κοστούμι του και στη συνέχεια το κατασκεύασαν σεπραγματικό μέγεθος για έναν μαθητή.

Το κοστούμι αυτό, αποτέλεσμα συλλογικής εργασίας για τη δική μας τάξη ήταν η «Ευρώπη»  Οι μαθητές έγραψαν συλλογικά μία σύντομη παρουσίαση της  ηρωίδας στα γαλλικά, σχεδίασαν σε μακέτα το κοστούμι και επέλεξαν μέσα από κλήρωση την μαθήτρια που θα το φορούσε και θα το παρουσίαζε.

Την Παρασκευή 17 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας θεατρική παράσταση του μύθου της «Αρπαγής της Ευρώπης» στα γαλλικά από τους μαθητές μας. Είχαμε την μεγάλη τιμή να έχουμε κοντά μας στην παράσταση τον Προϊστάμενο Διεύθυνσης Π/θμιας Εκπαίδευσης κ. Διαμαντόπουλο, τον Σχολικό Σύμβουλο Γαλλικής Γλώσσας Ημαθίας, Πέλλας, Κιλκίς και Σερρών κ. Παρτσανάκη καθώς και τους Διευθυντές του 3ου και 14ου Δ.Σ και πολλούς δασκάλους και μαθητές.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για το ζήλο που έδειξαν και την άξια θέση που κατέλαβαν ανάμεσα στα 25 πρώτα Δ.Σ που αναδείχθηκαναπό όλη την Ελλάδα!